Sadba česneku pro podzimní výsadbu TOPAZ, OZIMÁ SAZEČKA AKADO stále v prodeji!

JAK A ČÍM KRMIT PTÁČKY NA KRMÍTKU?

zdroj forestina.cz

Začíná doba, kdy bychom neměli zapomínat na přikrmování venkovních ptáčků, kteří neodlétají do teplých krajin, ale zůstávají u nás po celou zimu. Pokud je zima tuhá a dlouhá, začínají strádat nedostatkem potravy a mnozí mohou i uhynout. Stahují se do parků a zahrad, a vyhledávají pomoc ze strany člověka. Když jim nachystáme krmení, mnohdy jim můžete zachránit život.
Jak to ale udělat tak, abychom ptáčkům více neuškodili, než prospěli?

Způsobů jak ptáčky v zimě přikrmovat je mnoho, nejrozšířenější a nejznámější je přikrmování na krmítku, které se již dnes stává běžnou součástí zahrad a okenních parapetů.
Nejvhodnějším materiálem pro výrobu krmítka je dřevo. Při výrobě či koupi krmítka musíme dbát na to, aby bylo dostatečně prostorné, tak aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům. Důležité je také, aby bylo krmítko chráněné před vlhkostí a deštěm, proto by mělo být zastřešené anebo umístěné tak, aby do něj nepršelo. Střecha by proto měla přesahovat nejlépe dno krmítka, které je dobré opatřit ohrádkou, aby potrava zbytečně nevypadávala ven. Vhodné a bezpečné umístění krmítka je na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 – 3 m od nejbližších stromů a keřů. 

Co patří na krmítko?
Potravu dáváme do krmítka vždy v takovém množství a stavu, aby neplesnivěla a nehnila. Pokud zajistíme pestrost jídelníčku, krmítko pak bude navštěvovat více ptačích druhů.
Ptákům můžete předkládat jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepku, pšenice, drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým zdrojem energie. Ze zahrádky jim můžeme nabídnout nasbírané plody a bobule, např. jeřabiny, ptačí zob, plody bezu černého, hlohu, rakytníku apod. Pro zpestření můžete přidat i nakrájená jablka, ovesné vločky, kousky syrového masa, strouhanou mrkev, tvaroh, a samozřejmě neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.

V obchodech lze také zakoupit přímo speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků, sypké či v podobě praktických lojových koulí, které lze zavěsit i jinam, nežli do krmítka.

Čím zásadně nekrmit !
V první řadě nesmí být v krmítku potraviny zkažené, plesnivé či nahnilé. Nevhodnou potravou můžete ptákům přivodit vážné zažívací obtíže až smrt! Než špatně, tak raději nepřikrmujte vůbec.
Ptáčky bychom nikdy neměli krmit nekvalitní a zkaženou potravou, kuchyňským odpadem (plesnivý chléb a zbytky), čerstvým pečivem, suchými těstovinami, slanými, kořeněnými výrobky, uzenými výrobky, přepálený lojem či žluklým máslem.

Kdy začít s krmením?
S krmením můžeme začít již začátkem listopadu. Z kraje zimy ptáčky krmíme jen v malých dávkách, v tuto dobu ještě mají hodně hmyzu a též jsou dostupné ještě podzimní bobule. Dávky zvyšujeme až při mrazech a souvislé sněhové pokrývce, kdy se ptáci nemohou dostat k přirozeným zdrojům potravy. Přikrmovat můžeme až do začátku jara.

Objednat můžete zde